Dünya Finansal Planlama Günü ve Dünya Yatırımcı Haftası Kutlandı!

Dünya Yatırımcı Haftası’nın ilki 2-8 Ekim 2017 tarihlerinde dünya çapında çeşitli etkinliklerle kutlanırken, Dünya Finansal Planlama Günü ise bu sene 4 Ekim 2017 tarihinde kutlanıyor. Birliğimiz ve Finansal Planlama Derneği (FPD), bu iki global etkinliği ortaklaşa düzenledikleri bir panelle ülkemize taşıdı.

 

Birliğimiz ve FPD, 4 Ekim 2017 tarihinde, “Yatırımcı Korunmasında Finansal Planlamanın Rolü” panelini düzenledi. Panelde, ülkemizde yeni gelişmekte olan finansal planlama mesleği; bireysel finans yönetimi, yatırım danışmanlığı ve yatırımcı korunması açılarından ele alındı.

 

Birliğimiz Konferans Salonu’nda düzenlenen panelde; Birliğimiz Genel Sekreteri İlkay Arıkan, Finansal Planlama Derneği Başkanı Doğan Murat Ergin, Finansal Planlama Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Engin Kurun, Yeditepe Üniversitesi Almanca Uluslararası İşletme Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. E. Şule Aydeniz, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sigorta ve Risk Yönetimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suna Özyüksel ve Global Financial Network Başkanı Patrick Fitzgerald konuşmacı olarak yer aldı. Banka, aracı kurum, portföy yönetim şirketi, bireysel emeklilik şirketleri ve diğer finansal kurumların temsilcilerinden oluşan katılımcılar finansal planlama mesleğinin detaylarını ayrıntılı olarak tartışma fırsatı buldular.

 

Finansal planlama, dünyada 40 yıldan uzun geçmişe sahip bir bireysel finansal danışmanlık hizmeti. Ancak henüz Türkiye’de uygulaması bulunmuyor. Finansal planlama uzmanı, kendisine danışanların finansal geleceklerinin planlanmasına yardımcı oluyor. Bu amaçla kişiye özel olarak; emeklilik planlaması, varlık yönetimi, yatırım dağılımı, sigorta, borçlanma, gayrimenkul yönetimi, risk yönetimi gibi tüm alanları kapsayan bir gelecek planı sunuluyor. Dolayısıyla finansal planlama, yatırımcıların bilinçlenmesi, eğitimi ve korunmasına da doğrudan katkı sağlıyor. Öte yandan, finansal planlamanın, yatırım şirketleri için yeni bir iş alanı, finans sektörü çalışanları için de yeni kariyer fırsatları yaratacağı vurgulanıyor.