Birliğimiz Yeni Başkanı Tevfik Eraslan Oldu!

Birliğimizin 20’nci Olağan Genel Kurul Toplantısı, T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu, Borsa İstanbul A.Ş. Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi M. Hakan Atilla ile çok sayıda sektör temsilcisinin katılımıyla 3 Eylül 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

 

Seçimlerden sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Birlik Başkanlığına Tevfik Eraslan seçildi. 2019 yılından bu yana Birlik Başkanlığını yürüten Dr. Alp Keler, CFA, bayrağı Tevfik Eraslan’a teslim etti. Eraslan, geride bırakılan dönem boyunca Birliğe hizmet vermiş olan Dr. Alp Keler ile yönetim kurulu üyelerine değerli çalışmaları ve sektöre katkıları için teşekkür etti.

 

Eraslan: Piyasaların büyümesi ve derinleşmesi birinci önceliğimiz olacak
Yeni dönem Birlik Başkanlığını yürütecek olan Tevfik Eraslan, yaptığı değerlendirmede, sermaye piyasalarının ülkelerin kalkınmaları için ihtiyaç duyulan finansmanın en temel kaynağı olduğuna dikkat çekti.

 

Eraslan, “Sermaye piyasalarımızın büyümesi ve derinleşmesi birinci önceliğimiz olacaktır. Bu kapsamda Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği olarak önümüzdeki dönemde hedeflerimizin başında İstanbul Finans Merkezi projemizin hayata geçirilmesi gelmektedir. Ayrıca bireysel yatırımcının korunmasına yönelik tüm çalışmaların destekçisi ve takipçisi olacağız. Sermaye piyasaları alanında dijitalleşmenin gelişimi için uygun zemin hazırlanması, bireysel emeklilik sisteminin tabana yayılarak toplumun geniş kesimini kapsaması, tasarrufların artırılması amacıyla ülke çapında farkındalık yaratılması ve sektörde rekabetin artırılması yoluyla hizmet kalitesinin yükseltilmesi öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Bu bağlamda sermaye piyasaları alanında faaliyet gösteren tüm kuruluşlarımızın bu sorumlulukla hareket edeceğine dair inancımın tam olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu.

 
 

Seçimlerden sonra yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında Birlik Başkanlığına Tevfik Eraslan, Başkan Vekilliğine de İbrahim Halil Öztop seçildi. Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin önümüzdeki 2 yıl boyunca görev yapacak Yönetim ve Denetleme Kurulu ile Disiplin Komitesinde yer alacak kişiler ise aşağıdaki isimlerden oluşuyor:


Yönetim Kurulu
Erhan Topaç – Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Esen Pamir Karagöz – QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Mustafa Selim Yazıcı – TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Serdar Sürer – Türkiye Halk Bankası A.Ş.
İbrahim Halil Öztop – Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.
Tevfik Eraslan – İş Portföy Yönetimi A.Ş.
Alim Telci – RE-PIE Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.
Hakan Gedikli – Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Encan Aydoğdu – Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği
Dr. Şule Korkmaz – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi
Taliye Yeşilürdü – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

 

Denetleme Kurulu Üyeleri
Ekrem Kerem Korur – Phillip Capital Menkul Değerler A.Ş.
Yılmaz Arısoy – Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Cemil Cem Önenç – Denizbank A.Ş.
Murat Onuk – Arz Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.
İhsan Gökşin Durusoy – Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

 
 

Disiplin Komitesi Üyeleri
Erkan Ünal – Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Ömer Eryılmaz – Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.
İzzet Şahin – Anadolubank A.Ş.
Muammed Emin Özer – Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş.
Nazlı Yılmaz – Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.