Birliğimiz Başkanlığına İbrahim Öztop Tekrar Seçildi!

Birliğimiz 22. Olağan Genel Kurulu İstanbul’da gerçekleştirildi.  Genel Kurul sonrası yapılan yönetim kurulu toplantısında İbrahim Öztop, iki yıllık yeni dönem için yeniden Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

 

Birliğimiz Yönetim Kurulu’nun, 24 Mayıs 2022 tarihinde gerçekleştirdiği yönetim kurulu toplantısında hali hazırda başkan olan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Öztop Birliğimizin 2022 – 2024 dönemi için yeniden Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. Birliğimiz yönetim kurulu toplantısında Birliğimiz Başkan Vekilliğine yeni dönemde de yine TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Selim Yazıcı’nın devam etmesine karar verildi.

 

Birliğimiz Yönetim Kurulu Başkanlığı’na 2022 – 2024 dönemi için tekrar seçilen İbrahim Öztop, “Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin başkanlığı görevini, 10 Eylül’de devralmıştım, beni bu önemli göreve ikinci kez layık gören tüm yönetim kurulu üyelerimize teşekkürlerimi iletmek isterim. Özverili çalışmalarıyla Birliğimizin ve sektörümüzün gelişmesine önemli katkı ve destek sağlayan yönetim, denetleme kurulu, disiplin komitesi üyelerine de değerli katkıları ve emekleri için teşekkürlerimi sunarken yeni dönemin ülkemize, Birliğimize ve üyelerimize hayırlı olmasını dilerim” dedi.

 

“Sermaye piyasalarımızın büyümesi, derinleşmesi ve ülke ekonomisine katma değer sağlaması için çok yönlü çalışmalarımıza devam edeceğiz”

 

Sermaye piyasalarının gelişmesinde, büyümesinde Birliğimizin büyük değer sağladığını kaydeden Öztop, “Birliğimiz; hem talep hem de arz tarafında sermaye piyasalarımızın gelişmesini sağlayacak ortak değerlerin yaratılmasında her zaman öncü ve yaratıcı bir rol oynadı. Başta yatırımcıların bilgilendirilmesi olmak üzere, mevzuat alt yapısının oluşturulmasında, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesinde sağladığı katma değerle Birliğimiz, 2001 yılından bu yana sermaye piyasalarımızın büyümesi, derinleşmesi ve ülke ekonomisine olan katma değerinin artırılması için çok yönlü faaliyetlerimizi sürdürüyor. Birliğimizin bu önemli ve değerli katkılarının önümüzdeki yıllarda da katlanarak devam ettirmek için yönetim kurulu üyelerimizle, denetleme kurulu ve disiplin komitesi üyelerimizle var gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

İbrahim Öztop kimdir?

İbrahim Öztop 1969 yılında Şanlıurfa’da doğmuştur. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olmuş, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans yapmıştır. 1995-1999 yılları arasında Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Kurumsal Finansman departmanında görev alan İbrahim Öztop, 1999-2001’de Körfezbank’ta Proje Finansmanı ve Yatırım Bankacılığı Müdürlüğü, 2002-2006’da Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. Yatırım Bankacılığı Grup Müdürlüğü, 2006-2010’da Osmanlı Yapı Şirketleri’nde Murahhas Aza ve 2011-2018’de Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Kurumsal Finansman departmanında Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir. Ağustos 2018 tarihinden bu yana Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nda Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlük görevini sürdüren Öztop, Nisan 2020’de KOSGEB İcra Komitesi Üyesi, Haziran 2020’de Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görevlendirilmiştir. Öztop ayrıca, TII-Turkish Investment Initiative Yönetim Kurulu Üyesidir. Ocak 2021 tarihinde Kalkınma Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı, Nisan 2021 tarihi itibarıyla da Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.’nin Yönetim Kurulu’nda TSPB tüzel kişiliğini temsilen Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır.

 

TSPB Yönetim Kurulu

 

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş.

İbrahim Halil ÖZTOP

Yönetim Kurulu Başkanı

TEB Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Mustafa Selim YAZICI

Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Yapı Kredi Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Yılmaz ARISOY

Yönetim Kurulu Üyesi

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Erkan ÜNAL

Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye Halk Bankası A.Ş.

Ali ŞÖNER

Yönetim Kurulu Üyesi

Garanti Portföy Yönetimi A.Ş.

Sinem EDİGE

Yönetim Kurulu Üyesi

RE-PIE Portföy Yönetimi A.Ş.

Alim TELCİ

Yönetim Kurulu Üyesi

Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

İhsan Gökşin DURUSOY

Yönetim Kurulu Üyesi

Bağımsız

Hacer Dilek TÜRKER ULUDAĞ

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Bağımsız

Prof. Dr. Güler ARAS

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği

Yaşar BAHÇECİ

Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

QNB Finans Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Esen Pamir KARAGÖZ

Denetleme Kurulu Üyesi

Yatırım Finansman Menkul Değerler A.Ş.

Ömer ERYILMAZ

Denetleme Kurulu Üyesi

Aktif Yatırım Bankası A.Ş.

Atila YANPAR

Denetleme Kurulu Üyesi

Arz Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.

Murat ONUK

Denetleme Kurulu Üyesi

Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Çağan ERKAN

Denetleme Kurulu Üyesi

 

 

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Selen DERİN

Disiplin Komitesi Üyesi

Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.

Tuğba ÇAKIN

Disiplin Komitesi Üyesi

Anadolubank A.Ş.

Suat İNCE

Disiplin Komitesi Üyesi

Albaraka Portföy Yönetimi A.Ş.

Muhammed Emin ÖZER

Disiplin Komitesi Üyesi

Alarko Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Mehmet AHKEMOĞLU

Disiplin Komitesi Üyesi